در باب رئوس فهرست‌هاي انتخاباتي

    يكم- دولت ممالك متحده از حيث تعداد ديپلومات در مملكت بين‌النهرين در مضيقه بوده، هر چه وعده و وعيد به رجال پلتيكي مي‌دهد احدي حاضر نيست در اين مملكت جنگزده و تشغيل‌شده حضور يابد. في‌الحال خبر مي‌رسد در قنصول‌گري اتازوني در عراق، تعدادي طباخ و عمله تنظيف باقي مانده‌اند به انضمام دربان.
    دويم- احدي از رفرميست‌ها، خصايص هم‌قطاران خود را بدين‌ترتيب احصاء نموده است: «انحصار، افراط، عدم النظم و عدم الصدق».
اين ميرزا از درگاه الهي مسألت مي‌نمايد اگر اين صفات جليله‌ي اربعه، از جمله‌ي محاسن آن عزيزان هست خدايتعالي نياورد روزي را كه قرار شود صفات رذيله‌ي قوم مذكور احصاء شود.
    سيم- در اين ايام، در جرايد مختلفه، كراراً از رجالي نام برده مي‌شود كه يحتمل سرليست رفرميست‌ها در انتخابات آتيه مجلس شورا قرار خواهند گرفت؛ ليكن واضح است كه آن سرليستان معزز، هرگز پاي در اين ميدان خطير نخواهند گذاشت به اين دليل واضحه و متقنه‌ كه: «يك بار امتحان كافيه».
در اين راستا و در راستاهاي ديگر پيش‌بيني مي‌شود در ايام آتيه اشخاص محترم و غير‌محترم ذيل در رأس فهارس فرقه‌جات ذيل قرار گيرند:
۱- سرليست رجال سياسي سابق، وبلاغ‌نويس حاضر مقيم اروپا؛ جناب مستطاب آسيدعطاء‌الله مهاجرالدولة شارب لبن ويژه.
۲- سرليست مظلومان، زحمت‌كشان و ستم‌ديدگان مقيم مركز: آقا ابراهيم صغيرالدولة‌ي تندمزاج.
۳- سرفهرست رفرميست‌هاي اپوزيسيون سابقاً چريك فعلاً دور دنيا : اكبرميرزا ساطع‌كننده نور بر بيوت مخوفه‌ي منكدره.
۴- سرفهرست شيوخ معارض سياست و عاشق مريدپروري: آسيدهيبت‌الله منسوب به كاظمين- خفّف الله حبسه -.
۵- سرفهرست معمّرين آفتاب لب بوم ملي - معنوي صاحب عينك و سمعك و اودكلن: مرحوم زنده‌ياد خلدآشيان، جنت‌مكان ... - رحمة الله عليه و غفرالله له و انجيه الله من النار-.
۶- ...

  
نویسنده : میرزا قلی‌خان راپورتچی ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز ۸ آبان ۱۳۸٦
تگ ها :