قاتل این مادر مظلوم را اسطوره نکنید

    f_t8926020994m_e69b979.jpg

مثل همیشه، زیبا و غنی و مستند و به‌روز و افشاکننده، برادر و دوست خوبم پیام فضلی‌نژاد عزیز در کیهان امروز یکشنبه ۷ اردی‌بهشت دست رسانه‌های جنجالی را در پرونده شهلا جاهد رو کرده است بدین سیاهه:

1- در یک فرآیند قضایی پنج ساله، 27 قاضی عالی رتبه کیفری به پرونده جنایت یک زن (شهلا، همسر صیغه ای یک فوتبالیست) مبنی بر قتل فجیع «مادر» دو فرزند (لاله) بررسی و رسیدگی کرده اند که 20 تن از قضات، به مجرمیت و اعدام متهمه (قصاص نفس) رأی داده اند. حکم اعدام پیش از صدور، حداقل با ده فرضیه متفاوت برای نقض دادنامه روبرو بود، اما همه فرضیات در دوره زمانی نیم دهه در شعب گوناگون دیوان عالی کشور سنجیده شد و هیچ گاه ادله ای مثبت و متقن برای اثبات برائت قاتل به دست نیامد. هربار که حکم اعدام قاتل آن «مادر» صادر شد، مرجعی با اختیارات ویژه قضایی آن را نقض کرد. نخستین بار پس از قطعی شدن رأی قصاص، دفتر نظارت و پیگیری قوه قضاییه (در هنگام حاکمیت ماده 2 قانون اختیارات ویژه رئیس قوه) پرونده را به هیئت تشخیص دیوان عالی کشور فرستاد، اما حکم اعدام تأیید شد. دیگر بار در اقدامی کم سابقه، همان مرجع پرونده را به شعبه هم عرض هیئت تشخیص ارجاع داد که باز هم حکم اعدام متهمه تأیید شد. روز 24 بهمن 1386، این بار شخص رئیس قوه قضاییه بود که با استناد به اختیارات ویژه اش (مصرح در اصلاحیه ماده 18 قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب) خواستار بررسی مجدد حکمی شد که از سوی همه مراجع قضایی بدوی، عالی و ویژه تأیید شده است. این چنین، پس از نیم دهه، برای سومین بار اجرای رأی اعدام مجرم به تعویق افتاد و این پرونده جنایی برای رسیدگی مجدد به شعبه 1147 مجتمع قضایی بعثت تهران ارجاع شد. در همین میان، رئیس قوه قضائیه از وجود «اطاله دادرسی» در مجموعه اش نیز گله کرد!
2- قاتل نه تنها قصاص نمی شود، بلکه به «اسطوره عشق» بدل می گردد. او از درون زندان اوین با خبرنگاران حوادث به گفت وگوی تلفنی می نشیند و آنان نیز روایت های خود از «کفش های صندل قاتل»، «اتاق زیبا و مجلل شهلا در بند زنانه»، «دامن های چین دار» و گفت وگوهای روزانه اش با فوتبالیست سابق را در نشریات منتشر می کنند. همزمان، دو جبهه رسانه ای از «قاتل» شخصیتی اسطوره ای خلق کرده اند. رسانه های شبه روشنفکری و اصلاح طلب می نویسند که مجرم «قربانی عشق سوزناک خود» شده و «شهلا چون بمب عشقی ترکیده است!» برای آنها که قاتل را «شیک پوش ترین زن زندان اوین» لقب دادند،(1) «صدای زیبا» و «آوازه خوانی» یک زن، مهم تر از جنایت و مکافات مجرمی بود که با 37 ضربه چاقو مادر دو فرزند را از پای درآورد. روزنامه های این طیف در گزارش هایی خود از جلسات دادگاه و تحولات قضایی پرونده، رأی بر بیگناهی متهم می دهند و در مقابل، از دسیسه چینی یک قاضی ویژه جنایی برای «قتل» شهلا -و نه قصاص او- می گویند و مراجع قضایی و پلیس آگاهی را متهم به تلاش برای کسب اعتراف دروغ از شهلا می کنند. به اشاره ماهنامه توقیف شده «زنان» (وابسته به حلقه سیاسی کیان)، چند دخترک و پسرک «کمپین یک میلیون امضاء» برای لغو حکم اعدام قاتل در برابر دفتر «سازمان ملل متحد» درتهران تجمع غیرقانونی راه می اندازند و «سازمان عفو بین الملل» در حمایت از آنان بیانیه می دهد. رسانه های زرد و لمپن نیز، خبر تولید فیلم زندگی قاتل آن «مادر» را تیتر می کنند. بازیگری که همه شهرتش را مدیون شباهت به آوازه خوانی فاسد است، آزادانه در زندان با «شهلا» دیدار می کند و شایعه بازی اش در نقش قاتل را دامن می زند و سپس به دروغی کهنه، از شایعه سازان گله می کند که چرا «خیال پرداز هستند!» در آخر، قاتل برای پایان دادن به شایعات سینمایی، شخصاً وارد میدان بازی می شود و در هفته نامه ای که از قضا به یک «قاضی دادگستری» تعلق دارد، ابتدا ترهاتی درباره احساسات عمیقش می بافد و بعد، بازیگر نقش خودش را هم مشخص می کند و می گوید: «هنرپیشه ای که قرار است این نقش را ایفا کند، باید هنرمند فوق العاده ای باشد!»(2)
3- روشنفکران و لمپن ها در یک نقطه با هم به همگرایی می رسند: دفاع از «قاتل» یک «مادر» و البته «جنایت» را به «سرگرمی» بدل کردن! فیلمی مستند به نام «کارت قرمز» در ستایش از شخصیت «قاتل» تولید می شود و از او تصویر یک زن قدرتمند را می سازد؛ زنی که قاضی پرونده را با استدلال های منطقی و دفاعیاتش گیج می کند! روایت نه تنها «مستند» نیست، بلکه آشکارا «جعلی» است، تا جایی که آژانس خبری دولت انگلیس، کارگردان آن را متهم به خروج از «بی طرفی» و «کوشش زیاد» برای دفاع از قاتل می کند. در فیلم، فوتبالیست سابق در دو موقعیت مکانی متفاوت بازی می کند. اول، در اتاق خواب همسر مقتولش (لاله) در حال جست وجوی وسایل او است و در کمد لباس های او را باز می کند و برای فیلمساز از لباس های تازه اش حرف می زند! پس از آن، تصاویری از این فوتبالیست در خانه «شهلا» پخش می شود. این تصاویر مستهجن را که قاتل در اختیار فیلمساز گذاشته، حکایت رفتارهای... این زن جنایتکار با فوتبالیست در ماه های پیش از ارتکاب قتل است. فیلمساز با تأکید بر چنین سکانس هایی و پس از به راه انداختن بازی هدفمند نمادها و نشانه های بصری در ذهن مخاطب، قاتل را «قربانی یک عشق سوزناک» تصویر می کند که «بی گناه» است. همزمان با قطعی شدن رأی قصاص، فیلم 74 دقیقه «کارت قرمز»، در آذرماه 1385 برای رقابت در بخش «یوریس ایونس» نوزدهمین فستیوال بین المللی فیلم های مستند آمستردام راهی هلند می شود تا مقامات «ویژه» اروپایی با پتانسیل های ناشناخته سینمای ایران برای گسترش ایدئولوژی سیاه «ناتوی فرهنگی» بیشتر آشنا شوند. رسانه های غرب، جنجالی را علیه اجرای حکم شرعی قصاص به پا می کنند و از «معصومیت لگدمال شده» سوژه فیلم (قاتل) می گویند. سپس، این فیلم در مهرماه 1386، با موافقت مدیرعامل «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» در نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران (سینما حقیقت) به نمایش درمی آید، تا احتمالاً براساس منشور این جشنواره، «رویکرد صیانت از هویت ملی مبتنی بر انگاره های شرقی، دینی، ایرانی» و... را متجلی کند! فیلمساز از فرصتی که «محمد آفریده» به او داده، تشکر می کند و در آخر، مدعی می شود که به سبب ساخت این فیلم، حکم اعدام مجرم برای سومین بار نقض شد!(3)
4- کجا ایستاده ایم؟ مادری قربانی هوس رفیقه یک فوتبالیست شده است. روز 7 مهرماه 1381، زنی با 34 ضربه چاقو در میدان کتابی تهران، مادر دو فرزند را به سبب شهوت حماقت بار خود کشته است. قاتل همچنان، مصرانه می گوید که از 14 سالگی خاطرخواه آن فوتبالیست بوده و سال ها بعد، شماره تلفنش را مخفیانه، توسط دوستی به وی رسانده است و این چنین، ارتباطی که یک سوی آن به «رابطه آنچنانی» و «مواد مخدر» و سوی دیگرش به «قتل فجیع» یک مادر می رسد، آغاز شده است. قاتل حریم خانواده ای را مخدوش کرده است. شوهر زنی را فریفته است که آن زن، مادر دو فرزند بوده است، اما سخنی از آن مادر (مقتول) و فرزندان نوجوانش نیست. اغلب نشریات ما، رسانه های الکترونیک ما، سینمای مدعی «حقیقت» ما و... رأی قاطع مراجع عالی قضایی و 20 قاضی متخصص را به کناری نهاده اند و از «کفش های صندل»، «عشق سوزناک»، «شیک پوشی» و «اتاق مجلل» قاتل در بند زنانه زندان اوین می نویسند؛ اتاقی که به نوشته هفته نامه «شهروند امروز» «دور تخت خوابش را پرده ای کشیده، پرده را که کنار بزنی، روی دیوار عکس های ناصر چیده شده است.»(4)
5- چرا چنین شده است؟ چون این رسانه ها ولایت فرهنگ اومانیستی غرب را پذیرفته اند و به انانیت و فرعونیت خود قسم خورده اند که اصالت را به «لذت» بدهند، نه به «عدالت». اعدام قاتل این «مادر» در فلسفه مجازات اسلامی، در عین «عدالت»، عطوفت است و رحمت. اگر چنین شود، هم «جامعه» از بمب های تبلیغاتی ای که شهوت قاتل را تیتر یک و «جنایت برای فحشا» را تبلیغ می کنند، نجات می یابد و هم «مجرم» با مرگ (قصاص)، از فزونی بار گناهانش کاسته می شود که به مصداق آیه ای از آیات سوره بقره: «در قصاص کردن، زندگی است.»(5) امام خمینی(ره) همواره با تأکید بر این که «اجرای حدود الهی برای حفظ حقوق بشر است»، در تمایز «راه الهی» از «راه شیطانی» به فرق میان «اعدام های اسلامی» با «اعدام های غربی» اشاره کردند و فرموده اند: «اعدام هایی که در اسلام است، اعدام های رحمت است. یک طبیبی است که چاقو را برداشته و یک جامعه را از یک موجودی که اگر باشد، فاسد می کند جامعه را از شر این نجات می دهد جامعه را. یک حد از حدود الهی وقتی که واقع بشود، یک جامعه اصلاح می شود.»(6) ایشان در تبیین رحمت بودن حدود الهی برای شخص مجرم می فرمایند: «آن هایی که ریشه عذاب را می دانند، آنهایی که معرفت دارند که مسائل عذاب آخرت وضعش چیست... برای آن کسی که فساد کن است، اگر او را از بین ببرند یک رحمتی است بر او.»(7)
یک بار دیگر به صورت مسئله نگاه کنید و سپس شعار دروغین حامیان قاتل را که در لفافه دفاع از حقوق زن پیچیده شده است. به قضاوت بنشینید.
هر دو سوی ماجرا «زن» هستند. در یک سو زنی هوسران و قاتل و در سوی دیگر زنی که مادر دو فرزند است و بدون هیچ گناهی با 34 ضربه چاقوی زن قاتل به قتل رسیده است. حالا سؤال این است که چرا باید میان یک زن قاتل و یک زن مظلوم و مقتول، جانب زن قاتل گرفته شود؟ و این جانبداری مشمئزکننده را «دفاع از حقوق زن»! قلمداد کنند. مگر آن مادر مظلوم که با قساوت به قتل رسیده، زن نیست؟ بنابراین بدیهی است که مقصود شارلاتان های داخلی و خارجی از دفاع از قاتل، گسترش فساد، ترویج قتل زنان پاک است. و قوه قضائیه در این ماجرا آلت دست مروجان فساد و فحشا بوده است.
باب این نقد و بررسی را مفتوح می گذاریم. امید داریم که رسانه های ما «جنایت» را به «سرگرمی» بدل نسازند و ارزش ها و حکمت های الهی را بازیچه منافع مادی برای افزایش «تیراژ» خود نکنند. انشاءالله، نظام دادرسی قضایی ما نیز به این نوشتار، خیرخواهانه بنگرد و نقش چنین فرآیندی را بر خود واجب فرض کند.

یادداشت ها:
1- «بر سر بمب عشق چه می آید؟» هفته نامه شهروند امروز، ویژه نوروز 87 شماره 41، ص 83
2- «شهلا جاهد: نقش مرا مریلا زارعی بازی کند»، هفته نامه امید جوان، شماره 573، 31 فروردین 87، ص4
3- «مستند مهناز افضلی حکم اعدام شهلا جاهد را نقض کرد»، خبرگزاری فارس، 25 بهمن 1386
4- حدیثی از پیامبر اعظم(ص) به معنای «بهشت زیر سایه شمشیرها است.» و نیز، نک: تفسیر حضرت امام خمینی از این روایت در صحیفه نور.
5- سوره مبارکه بقره، آیه 179، «فی القصاص حیاه»
6- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 8، صفحه 333
7- صحیفه امام خمینی(ره)، جلد 19، صفحه115

/ 11 نظر / 48 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خانه بی قرار

در یادداشت شهروند امروز نویسنده اهتمامی تام بکار برده بود تا جگر خواننده( آنهم از نوع عاشق دلخسته را) خون کند! عجبا از بمب عشق!!! (آن گرافیک هم کار یک گرافیست است لاید)

احسان آهنی (ساکت)

آمیرزای عزیز فوق العاده بود اجازه میخوام از شما بابت این مطلبتون که خیلی مستند و جالب طرح شده بود تشکر کنم من چون اصولاَ احل خواندن صفحات حوادث نیستم به همین دلیل از این ماجراها بی اطلاع بودم لکن اگر این چنین باشد که شما گفته اید باید به حال خودمان تاسف بخوریم که اجازه داده ایم شیاطین در مملکت ما اینقدر گستاخانه مطالب ضد دین و شریعت و اخلاق و انسانیت بنویسند همچنین سپاسگذاری این بنده حقیر را بابت دلسوزیتان برای شریعت اسلام عزیز بپزیرید اما بعد لطفا به ما هم سر بزنید چون من از این به بعد به طور منظم به شما سر خواهم زد یا علی

محمد علی

سلام داشتم فکر می‌کردم شما فقط وقتی تهران هستید وبلاگ می‌نویسید؟ یا شاید هم فقط وقتی اصفهان هستید؟ اصلا الان اصفهانید؟ یا نهران؟ شاید هم هیچ کدوم! نکنه حسین میرزا شخصا تحویل 209 داده شما را؟!!!! خدای ناکرده اگر آن‌جا باشید می‌توانید وبلاگ بنویسید؟ وقتی اصفهان هستید راحت تر می نویسید یا وقتی 209 اید؟ یا اصلا وقتی تهرانید؟ اصلا فرقی می کند کجا باشید؟ اصلا وبلاگ نویسی به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد یا ندارد ؟ اعصاب آدم را می ریزید به هم. ببینید چقدر سوال مهم فلسفی به ذهن ما سرازیر کرده اید!!!

محمدرضا.ق

بسیار جالب بود. حرف دل ما را زد. فقط ای کاش جوانمردی پیدا شود و این مستند کارت قرمز را یکجا در اینترنت بگذارد تا ببینیم...موفق باشید[گل]

ضد منکرات!

سلام، البته احساسات نبايد مانع از اين واقعيت بشه كه تمام قضات در جهان بر امري حكم ميكنند كه نسبت به واقعيت موضوع جهل دارند و تنها ادله ، قرائن و امارات طريقت برايشان دارد لذا هيچگاه نمي توان نسبت صحت صد در صدي احكام صادره تاكيد كرد(حتي در خصوص اقرار صريح متهم پرونده!)

مفسد فی الارض

سلام پیام جون همین که به شهرت این خواننده فاسد اعتراف می کنی برای ما کافیست . " ت " بده

شوایک

خیلی جالبه که به جای قاضی که خودش علم نسبی داره،‌خیلی وقته که مردم حکم قطعی رو صادر کردند. نویسنده هم گویا هیچ چیزی جز خون نمی بینه. قراره یک آدم به جای یک آدم کشته بشه، یا نشه. مگه کشکه؟؟؟

حمیدرضا

سلام. هیچ وقت با قطعیت درباره جان یک انسان اظهار نظر نکنید. شاید بی گناه باشه. جان یک نفر حتا بد هم محترم هستش و حق حیات رو ما که تمام چیزها رو نمی دونم نمی تونیم که از کسی سلب بکنیم. حق قصاص درست هستش اما یادمون باید باشه کشتن یک ادم بیگناه مساوی هستش با کل ادم ها... اعدام یا بی گناهی اون باعث مسئله ای توی زندگی ما نمیشه . اطاله داد رسی اتفاقا توی این موارد که به جان افراد بستگی داره خوبه و نه بد.