سوئیس: نوجوانان ۱۰ شب به بعد از خانه بیرون نروند

روند رو به رشد وضع محدودیت برای رفت و آمد نوجوانان زیر شانزده سال در روستاها و مناطق سوئیس سبب خشم و سرخوردگی نوجوانان کشور شده است.

مقامات محلی می‌گویند این قوانین برای پیشگیری از سروصدا، ایجاد زباله و خرابکاری‌هایی است که آنها ادعا می‌کنند ناشی از مشروب خوردن نوجوانان است.

منطقه اینترلاکن نخستین بخشی بود که در آن مقررات منع رفت‌وآمد ازسال ۲۰۰۶ وضع شد. امروز افسر پلیس محلی هانس پتر بولمن می‌گوید که این موفقیت بزرگی بود.

اوبا اشاره به پارک بزرگی در مرکز شهر می‌گوید " مشکل این جا بود".

"در تابستان این جا جایی زیباست، شما می‌توانید کوه‌های آلپ را ببینید، افراد زیادی به این جا می‌آیند، می‌نشینند و آبجو می‌خورند."

آیا مشکل این است؟ به نظر می‌رسد که برای اینترلاکن،‌ جایی که بسیاری از شهروندانش از حضور و صدای نوجوانانی که در شب‌های بلند تابستان در پارک مشروب می‌خوردند، مشکل همین است.

آقای بولمن می‌افزاید: " شما می‌توانید در هر شهری نوجوانان و جوانان را ببیند که آبجو و چیزهای دیگر می‌نوشند، اما روشن است که این چیزی نیست که ما دوست داشته باشیم در اینترلاکن ببینیم."

ساعت ده در خانه

در واقع، همین حالا هم نوشیدن الکل برای افراد زیر شانزده سال در سوییس ممنوع است. اما اینترلاکن مصمم شد که این تنها کافی نیست و نیاز به افزودن محدودیت دیگری نیزهست: پس از ساعت ۲۲، افراد زیر ۱۶ سال اجازه خروج از خانه ندارند.

آقای بولمن می‌گوید "آنها اجازه ندارند به تنهایی در شهر، مکان‌های عمومی و خیابان‌ها گردش کنند". " آنها تنها می‌توانند وقتی با والدین خود هستند بیرون بروند."

اینترلاکن می‌گوید که از زمان وضع قوانین منع رفت‌وآمد، شاهد کاهش چشمگیر سروصدا و خرابکاری در ساعتهای آخر شب بوده است و از همان زمان تعدادی از شهرهای دیگر هم از این قانون پیروی کرده‌اند.

فلیکس گراف از حزب جوانان سوسیالیست برن می‌گوید " این کاملا یک مد جدید است."

"من فکر می‌کنم واقعاً برای جوانان خطرناک است، آنها می‌خواهند کارهایی بکنند اما مسن‌ترها می‌آیند و می‌گویند نه، ‌این ممنوع است، تو اجازه نداری این کار را بکنی، همه جای سوئیس، همین مشکل وجود دارد."

حالا جوانان دارند جبهه‌گیری متقابل می‌کنند.

شورش کرساتس

وقتی کرساتس، شهر کوچک نزدیک برن پایتخت سوئیس به عنوان تازه‌ترین شهر در سال جاری قوانین رفت‌و‌آمد وضع کرد، نوجوان شهر بی اعتنا به دمای زیرصفر هوا، جشن بعد از ساعت ده شب در فضای باز برگزار کردند.

یک دختر ۱۵ ساله می‌گوید "من فقط فکر می‌کنم این عادلانه نیست."

" خیلی از ما دوستانی داریم که بالای شانزده سال هستند و ما می‌خواهیم با آنها بیرون برویم. چرا باید درست وقتی دارد خوش می‌گذرد به خانه برگردیم؟"

پسری می‌گوید "من فکر نمی‌کنم این قوانین رفت‌وآمد ضروری باشند."

" و به هر حال، پدر و مادرها باید تصمیم بگیرند، نه شورای شهر. این قانون فقط مشکلات جدیدی درست می‌کند."

و نتیجه همگانی "آنها همه‌ ما را به خاطر عده‌ی انگشت‌شماری مشکل‌آفرین تنبیه می‌کنند."

و گر چه در اینترلاکن، مقامات ادعا می‌کنند که بزرگسالان از منع رفت و آمد راضی هستند، اما بسیاری از والدین پرسش‌هایی دارند.

مادری می‌پرسد " اگر یکی از پسرهای من بعد از ساعت ده از سینما یا از تمرین فوتبال به خانه بیاید چه می‌شود؟ آیا او بازداشت می‌شود؟"

مادر دیگری می‌گوید "من فکر می‌کنم این اساساً عادلانه‌ست، اگر آنها می‌خواهند از سروصدا و نقاشی‌ روی دیوار جلوگیری کنند. کل ماجرا تعادل و توازن میان حقوق و مسئولیت‌هاست."

در واقع بعید است کسی بازداشت شود، چون در بیشتر مناطق دارای قانون منع رفت و آمد، پلیس سوئیس آن را به صورت جدی به اجرا در نمی‌آورد. به جای آن، مقامات محلی شرکت‌های خصوصی امنیتی را به کار گماشته‌آند.

موتور‌سواران؟

کرساتس شرکت خصوصی برانکوز را استخدام کرده است، شرکتی که در اصل متعلق به یک کلوپ موتورسواری به همین نام است.

نیروهای امنیتی برانکوز قدرت بازداشت و حتی دست‌بند زدن به جوانان را دارند.

رولاند شتاینر مدیر این شرکت می‌گوید "در ابتدا، شرکت ما یک کلوپ موتورسواری به نام برانکوز ام‌سی بود."

آقای شتاینر بر موفقیت تیمش در کاهش سروصدای شبانه و نقاشی‌های دیواری در مناطقی که آنها کار کرده‌اند تاکید می‌کند.

او می‌افزاید " ما با جوانان صحبت می‌کنیم. ما از آنها می‌پرسیم که چه کار می‌کنید، کجا می‌روید، آیا با خودشان مشروب دارند، چند ساله هستند، از آنها می‌خواهیم کارت شناسایی‌شان را ببینیم."

" و در بیشتر موارد هم موفق هستیم، چون به روشی دوستانه این کار را می‌کنیم. فقط، اگر شما ما را تحریک کنید، یک مرزی وجود دارد، و اگر از این مرز عبور کنید، قضیه تمام است."

خوب این آخر قضیه دقیقاً چیست؟ بر اساس قوانین سوئیس، این شرکت می‌تواند نوجوان شرور را بازداشت کنند و حتی دستبند بزنند اما از آن جا به بعد باید پلیس خبر کنند.

پدری می‌گوید "من فکر می‌کنم استخدام نیروهای امنیتی برای تحمیل مقررات منع رفت و آمد هدردادن پول مالیات‌دهنده‌هاست، اگر واقعا مشکل سروصدا و شورش وجود دارد، آنها باید مجرمان را شناسایی و با آنها مقابله کنند."

جایی برای رفتن نیست

نوجوانان سوئیسی به این اعتراض دارند که مشکل واقعی عدم وجود (مکان)فضا برای افراد جوان است. ورود به بیشتر باشگاه‌ها یا برای افراد زیر شانزده سال ممنوع است و یا خیلی گرانند. برای همین است که افراد زیر شانزده سال می‌گویند که می‌خواهند به خصوص در تابستان خارج از خانه وقت بگذرانند.

بسیاری گمان می‌کنند حضور گروه‌ها بزرگی از جوانان در خیابان به علت خشم و عصیان بلوغ است واین آن چیزی است که پشت مسئلۀ منع رفت و آمدهاست. برخی هم نشان می‌دهند که تمایل دارند که به سوئیس قدیم بازگردند،‌جایی که همه چیز سر جای خودش بود و از قوانین اطاعت می‌شد.

اما در سوئیس قرن بیست و یکم،‌همه چیز فرق کرده است. در ماه ژوئن سال گذشته یک جشن خیابانی بدون برنامه به نام "رها برقص" بیش از ۲۵۰۰۰ جوان را به خود جلب کرد، آنها تمام طول شب در خیابان‌ها رقصیدند.

فلیکس گراف می‌گوید "این یک تظاهرات برای فضای بیشتر، زمان فراغت و امکانات بیشتر برای جوانان بود، یک نشانه‌ی قدرتمندانه از این که ما حکومت نظامی جدید نمی‌خواهیم."

امسال تابستان هم چنین جشنی برگزار می‌شود در حالی که قوانین منع رفت‌وآمد بیشتر در حال تدوین هستند.

/ 0 نظر / 72 بازدید