مامور سازمان ملل برای تحقیق در مورد 'حمله شیمیایی' در سوریه تعیین شد

دبیرکل سازمان ملل مامور تحقیق پیرامون اتهام کاربرد اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را تعیین کرده است.

شامگاه گذشته، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد "آکه سلستروم" کارشناس تسلیحات کشتار جمعی از سوی دبیرکل مامور شده است تا اتهام استفاده از اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را مورد بررسی قرار دهد.

مامور تحقیق سازمان ملل در واکنش به درخواست دولت سوریه تعیین‌می شود که مخالفان مسلح حکومت این کشور را به استفاده از اسلحه شیمیایی در شهرکی در نزدیکی شهر جنگ زده حلب متهم کرده است.

در حالیکه بین اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل در مورد حمایت از دولت و مخالفان در سوریه اختلاف نظر عمیق وجود دارد، ظاهرا دبیرکل سازمان ملل تصمیم گرفته است که ریاست هیات تحقیق را به کارشناسی از یک کشور غیر عضو محول کند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفته است که آقای سلستروم "یک محقق برجسته با سابقه‌ای قوی در زمینه خلع سلاح و امنیت بین‌المللی است" اما مشخص نکرده که هیات تحقیق به ریاست او از چه کسانی تشکیل خواهد شد.

روز گذشته، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که از این کشور خواسته نشده است تا کارشناسانی را برای عضویت در هیات تحقیق پیرامون کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه معرفی کند و افزود که "به احتمال زیاد" روسیه در این هیات عضویت نخواهد داشت.

آکه سلستروم از جمله سربازرس‌های عضو کمسیون ویژه سازمان ملل - یونسکام - در دهه ۱۹۹۰ بود که ماموریت تحقیق در زمینه برنامه‌های تسلیحات میکروبی وشیمیایی حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق را برعهده داشت.

وی در سال ۲۰۰۲ نیز به عنوان عضو گروه نظارت، راست آزمایی و بازرسی سازمان ملل - یونموویک - برای بررسی وجود تسلیحات کشتار جمعی به عراق بازگشت. این هیات نشانه‌ای از فعالیت حکومت عراق در این زمینه پیدا نکرد، با اینهمه، اتهام تلاش عراق برای دستیابی به این نوع جنگ افزارها زمینه ساز حمله نظامی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به آن کشور در سال ۲۰۰۳ شد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است که حیطه ماموریت آقای سلستروم "تحقیق شیمیایی و نه تحقیقات جنایی" خواهد بود. به این ترتیب، وی صرفا به مساله استفاده یا عدم استفاده از تسلیحات شیمیایی خواهد پرداخت و در صدد تشخیص عامل احتمالی کاربرد چنین تسلیحاتی برنخواهد آمد.

/ 0 نظر / 60 بازدید