همزمان با تهاجم زمینی به غزه اعلام شد: هدف، تحویل غزه به محمود عباس است

    بی بی سی:

    « دقایقی پیش ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروی زمینی اسرائیل حمله زمینی به نوار غزه را آغاز کرده اند.

در حالی که بمباران شهرهای نوار غزه ادامه دارد، لحظاتی پیش تانکهای اسرائیلی از گذرگاه بیت هانون عبور کردند.

از حدود ساعت 4 بعد از ظهر به وقت محلی ، گلوله باران نوار مرزی توسط توپخانه ارتش اسرائیل آغاز شد بود.

اهداف عملیات زمینی اسرائیل تا اندازه زیادی به فرصت زمانی اسرائیل و نحوه پیشرفت عملیات بستگی خواهد داشت. هدفی که اسرائیل علنا ً اعلام کرده، نابودی توان موشکی حماس و توقف حملات موشکی به جنوب اسرائیل است. برای رسیدن به این هدف، منابع نظامی اسرائیل پیشتر گفته اند که ممکن است مناطق خالی از سکنه حائل را اشغال کنند، چون در گذشته بیشتر موشکها از این مناطق شلیک شده اند.

اما طی روزهای اخیر، حماس حتی از ساحل غربی غزه هم اقدام به شلیک موشک کرده و اگر اسرائیل بخواهد این امکان را از حماس بگیرد، باید تا ساحل پیشروی کند که عملا ً به معنی اشغال کامل نوار غزه خواهد بود. چنین عملیات گسترده ای مخاطرات ارتش اسرائیل چند برابر می کند.

سناریوی نظامی دیگری که اخیرا ً مطرح شده، اشغال نوار مرزی غزه با مصر توسط اسرائیل در رفح است. این البته محاصره فیزیکی نوار غزه توسط اسرائیل را کامل می کند چون دسترسی دریایی به غزه هم توسط نیروی دریایی اسرائیل مسدود شده است.


یک هدف دیگر عملیات نظامی که اسرائیل رسما ً اعلام نکرده، ساقط کردن حماس در این باریکه و تحویل غزه به تشکیلات خودگردان فلسطین است. بر اساس این سناریو، ارتش اسرائیل نیروی انسانی حماس را در غزه تحلیل خواهد برد و رهبران این تشکیلات را حذف خواهد کرد.

این کار عملا ً راه را برای ورود نیروهای سازمان فتح هموار خواهد کرد. به نظر می رسد که محمود عباس رئیس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، و برخی کشور های دیگر عربی به این سناریو امیدوارند.»

/ 1 نظر / 50 بازدید