اندر ندامت حسین میرزا

          یکم: از قرار معلوم شکوای ما به سمع حسین میرزای صفار رسیده، مشارالیه از کرده خود بابت تماشادادن افلام ضالّه، به غایت نادم بوده، در هر روز به قاعده سیصد مرتبه به صیغه‌ی کامله استغفار می‌نماید و در حالتی بین خوف و رجاء سر می‌کند؛ غفر الله له.

          دویم: ممدحسین‌خان لطیف‌الدولة که از وی اثر اغراق‌آمیز « صاحبدلان » در خواطر مانده و بیرون شدنی نیست فیلم وزین و حربی « روز سیم » را بر حجاب نقره‌ای تماشاخانه‌ها نشانده است؛ عزم کرده‌ایم در رجعت به اصفاهان، ابوی معمّر هشتاد ساله‌مان را به روی یک فقره محمل، مسمی به « ویلجر » نشانده بعد از یک عمر برای تماشای این فیلم به صالون تماشاخانه حمل نماییم؛ اگر با دیدن آن تاریکخانه، که از شکم ماهی در قعر بحار هم تاریک‌تر است صدایش به فحش دادن ما برنیاید انشاء الله.

          سیم: عزت میرزای انتظام الدولة مشتهر به « آقای بازیگر » هشتاد و سه ساله گردید بحمدالله. خبر رسید مشارالیه از این میرزای سی ساله، جوان‌تر و نشیط‌تر بوده، به قاعده اطفالِ صبی پشتک و بارو می‌زند.

          چهارم: قرار است موزعین افلام سینماتوغرافی قاچاق که واسطه یک لوح مدور مسمی به صی دی، افلام در حال اکران را حوالی توپخانه و انقلاب و سایر امکنه در معرض بیع قرار می‌دهند و پرودوسرها را به خاک سیاه می‌نشانند را به چارمیخ کشیده سر و ته آویزان بنمایند تا منبعد کسی جرأت ننماید از این افعال قبیحه مرتکب شود. دست‌شان درد نکند. سر و ته کنندگان را می گویم.

          پنجم: آسید روح‌الله حجازی از طلاب علوم دینیه اصفاهان و ایضاً رژیسور سینما و تلفزیون و از رفقا و غیرذلک که اثرش مسمی به « ماه جبین » در بلاد بلاروس صله گرفته بود اولین فیلم طویل سینماتوغرافی‌اش مسمی به « در خلال سُحُب » ( /سابقاً: « در میان ابرها ») را در بلاد عُبّادان ( /سابقاً آبادان) به جلوی ماشین سینماتوغراف خواهد برد ان شاء الله. خداوند قوت‌اش دهد. از خصایص این جوان نحیف آن است که به طرز خارق عادتی قوه‌ی جسم دارد و خسته نمی‌شود. جل خالقُه! سابقاً که در شمال مملکت و در قریه « انل »، همان‌جا که مجیدخان مجدالدولة‌ی رژیسور، فیلم مخلّد « صبغة الله » (/سابقاً: رنگ خدا) را دایرکتوری کرده است با روح‌الله خان مشغول پروداکشن فیلم « نیایش باران » بودیم؛ بسا شبانگاهی که ساعت، سه از دسته گذشته و این چوب کبریت، هنوز مشغول کات و اکشن دادن بود؛ غافل از آن که تیم فوتو - منجمله این میرزا - چاردست و پا در هوا خوابمان برده است.

/ 5 نظر / 3 بازدید
دعاگوی وجود انورتان

دس مريزاد که قدم رنجه فرموده بنده نوازی نموديد .خاطر شریفمان به شدت مشعوف گردید . باز آمديم که جناب مستطابتان را باعث انبساط گرديم . تا از آن انقباض غير فيلسوفانه برون شويد . در واقع ما را با شما تفاوتی نباشد جز آنکه آنچه ما بر جد گوييم و در فاهمه عوام الناس به هيچ وجه داخل نشود شما به وجه مزاح راپورت می فرماييد و ناس لا عن التفات بدان متفطن می گردند . ما را لسان طيب وطناز شما نيست ورنه مطلب همان است ولا غير . ايضا بس مايه انبساط خاطر گرديد اشتغالتان به امور سينماتو غراف . از آن جناب جميع علوم غريبه از رمل وجفر و اسطرلاب را مترصد بوديم الا هذا. خداوندتان جل اسمه با حوريان اين آلت ضاله در خلد برين بل فی هذه الدنيا محشور گرداناد.

زهرا قديانی

چه بگويم؟ واقعا عاليه. ميشه متونی رو که مطالعه می کنيد و نظيره نويسی می کنيد رو معرفی کنيد؟ البته فکر می کنم امکانش نباشه بالاخره اينها هم از فوت های آخر محسوب می شوند و نبايد تکنولوژی اش را براحتی در اختيار همگان قرار داد.

بهمن مهران

ما اوچيک شما هم هستيم! مثل هميشه زيبا...موفق باشيد.

علی

سلام بر راپورتچی اعظم ! حال شما ؟ عرض کنم که بهتر است ابوی گرام را به تماشای این فیلم نبرید . آنچه ما دسمان آمده این است که به نحوی سخیف ماچرای نبر 8 ساله را در حد رقابت عشقی افسر عراقی و ایرانی بر سر یک دختر جنوبی پائین آورده است زین جهت ممکن است حضرت پدرتان بیش از تاریکی سالن از تاریکی فیلم به ستوه بیایند . البته ما هم از سابقه این کارگردان محترم تعجب نمودیم . مخصوصا با سابقه ساخت صاحبدلان ! لکن آدم است دیگر . اشتباه می کند . از همین رو پیشنهاد بنده این است که در پی حضورتان در وطن ! با تنی چند از رفقا ، مجردانه !!!! به تماشا برویم . هم تجدید دیداری شود . و هم بررسی کارشناسانه !! فیلم با حضور اصحاب فوتو!!(جناب عالی) و منتقد الدوله (حضرت خودمان) برای اطلاعات بیشتر می توانید این یادداشت را ببینید : http://rabazeh.blogfa.com/post-21.aspx نکته دیگر اینکه پیرامون آن سند تو آل ها . تصور من با شناختی که از اد لیستم دارم این است که همه منظور را می گیرند . بهمن خان را هم که همه می شناسیم چه شخصی است . برای خودمان هم باز پس فرستادند حضرت آقا ! با این وجود اندکی بیشتر ! ملاحظه خواهیم نمود و ا

مرضی

چه جالبناک می نویسید اندر احوالات این و آن و خودتان