اندر ششلول کشی احدی از رعايا

    يکم: دولت فخيمه، امکانی را فراهم ساخته تا رعايای موظف در ادارات، قادر شوند دست عيال و اولاد را گرفته، به سياحت و زيارت بيشتری رفته، پول آن را در آتيه به پردازند قسطاً. خدا خيرشان دهد. اين پروگرام فعلاً در بلاد طوس جاری بوده عنقريب به اصفاهان رسيده،کاروانسراهای اين بلده نيز موظف خواهند بود مِن غير المطالبه سياحان را اسکان داده لابد پولش را از دولت بستانند. فرج الله عنهم الهموم.

    دويم: يوم امس، احدی از رعايای اصفاهان به انضمام طفل صغير خود به بلاد طهران رفته، در احدی از مکتب خانه ها ششلول کشيده، اطفال زبان بسته را همراه معلمان شان در غرفه ای محبوس و عده ای فشنگ در نموده، نظميه جملگی بدانجا ريخته اند و بالمآل مشاراليه اشک ريزان، خود را باخته و تسليم مأموران نموده است. الحمد لله. شخص مذکور در استنطاق گفته است عسر و حرج بسيار باعث ارتکاب اين عمل شده، دست خودش نبوده برای رهايي از مشاکل و اين که حرف اش را بشنوند چنين کرده. وی ايضاح نکرد از چه رو طفل صغيره خود را همراه آورده.

    سيم: در احدی از فستيوالات مشاعره در بلاد طوس که در مدح و منقبت امام غريب ع اقامه شده بود چهار شاعر فاخر اصفاهانی حائز رتبه های اعلا شدند: ميز ممجواد آسمانی، عباس آقا شاهزيدی معروف - که سابقاً وصف شان را از مهدی خان جهاندار ملک آبادی که در زمره ياران غار و احبای سابق و لاحق ما هستند استماع نموده بوديم- و زينبين خاتونات مهرانی و جغادری. اعلی الله شعرهم.
    ضمناً يک عالم به شعری برای ما ايضاح کند که چه رقم، بين اين فرموده معصوم : « ان من الشعر لحکمة » و فرموده حق تعالی : « والشعراء يتبعهم الغاوون » اجتماع حاصل کنيم که تالی فاسد نداشته باشد؟ از ميرزا مهدی خان جهان که استفتا نموديم جواب سربالا تحويل فرمودند. خداوند سر به راهشان کند.

   چهارم: چارپايي که در احدی از محالّ تحقيقیِ مخصوص ذرات بنيادی در اصفاهان حاصل آمد و مسمی به « رويانا » و افتخارش نصيب اين بلاد فخيمه گرديد بحمدالله استخوان گرفته، شيطان شده، اين سو و آن سو جست زده، جفتک انداخته، بعيد است بميرد. اين وقعه را که خيلی پيش از اين بايست به اصحاب آن تهنيت می گفتيم گذاشتيم چارپای زبان بسته مذکور قدری گوشت بگيرد آن گاه تبريک بگوييم؛ از آن رو که جنين سابق بر او، اندکی بعد از ميلاد، تلف شده بود.
   اين وقعه، انقلاب حجيمی در مداوای مرضای عليل و ناقص العضو ايجاد کرده، مناسب است مؤمنين و مؤمنات بابت آن سجده شکر مفصلی به جای آورند.

/ 4 نظر / 3 بازدید
شهود

به نام خدا سلام برادر خوبم... بسيار خوب می نويسيد و حقيقتا استفاده کردم. خدا خيرتان دهاد يا علی

پاسداران

بسم الله . مدير محترم وبلاگ ميراقلی راپورتچی . با سلام و احترام ، بدينوسيله با کمال افتخار به نمايندگی از هيئت موسس مجمع وبلاگ نويسان مسلمان از جنابعالی جهت عضويت در مجمع وبلاگ نويسان مسلمان دعوت بعمل می آيد. لينک صفحه عضويت بشرح ذيل می باشد : http://www.muslimbloggers.ir/members/registration.php حضورتان مايه خوشوقتی هيئت موسس خواهد بود. از دعای خیر محروم نسازید. يا حق. ابوذر منتظرالقائم

برای زندگی بنويس يعنی چی؟ استاد بابا زير ديپلم بنويس. طبق معمول مطلبت قشنگ بود.

شهود

به نام خدا سلام ممنون از تشريف فرمايی تون اخوی. اما... حسنات الابرار سيئات المقربين یا علی